Jak skutecznie wdrożyć interim managera?

Znalazłeś idealnego interim managera do swojego zadania. Ma odpowiednie umiejętności, duże doświadczenie oraz dobre dopasowanie kulturowe. Ale co dalej? W jaki sposób go wdrożyć i upewnić się, że wykorzystujesz go najlepiej jak to możliwe w swojej firmie? Odpowiedzią jest dobre przygotowanie i komunikacja, zapewniające że wszystkie strony zmierzają ku jednemu celowi.
Interim manager może potencjalnie znacznie pomóc Twojej firmie. Ale najpierw musisz go odpowiednio wprowadzić i zintegrować. Oto jak to zrobić.

1. Prześlij dokładny brief

Absolutnie kluczowe jest pełne poinformowanie kandydata i upewnienie się, że dokładnie rozumie, czego wymaga się od niego podczas realizacji zlecenia. Od samego początku jasno określ cel tej roli i powód jej istnienia. Komunikuj harmonogramy, cele i wszelkie zmiany, które pojawią się po drodze.

2. Omów wydatki

Zasady dotyczące wydatków różnią się w zależności od firmy i od umowy do umowy. Dlatego ważne jest, aby ustalić wszelkie wytyczne wystarczająco wcześnie przed złożeniem pierwszego wniosku o zwrot wydatków. Wyjaśnij z jakimi rodzajami wydatków interim managera firma poczuje się komfortowo, ale określ także wszelkie ograniczenia budżetowe. Dobrym pomysłem jest uzgodnienie tych wytycznych na piśmie, aby w razie potrzeby można było do nich powrócić.

3. Wyjaśnij strukturę firmy

Interim manager może pracować tylko przez kilka miesięcy, ale potrzebuje dogłębnego zrozumienia firmy, aby zadanie zakończyło się sukcesem. Upewnij się, że poznał kluczowe procesy, linie raportowania i strukturę organizacyjną. Dobrzy interim managerowie potrafią szybko się wdrożyć, łatwo przyswajają takie informacje. Wczesne dostarczenie tej wiedzy zapewni, że zaczną realizację swoich zadań tak szybko i skutecznie, jak to możliwe.

4. Zachęcaj do integracji z zespołem

Wielu interim managerów cieszy się z faktu, że mogą po prostu wykonać wymaganą od nich pracę, bez angażowania się w codzienną politykę. Ważne jest jednak, aby włączyć i zachęcić ich do integracji z zespołem, stosownie do potrzeb. Pomaga to zrozumieć kulturę firmy i budować relacje z wewnętrznymi interesariuszami w celu osiągnięcia oczekiwanych wyników. Jest to szczególnie istotne w przypadku starszych decydentów i powinno być, jeśli to możliwe, wspierane przez „sponsora” z poziomu zarządu.

5. Ustal kto jest „sponsorem” z poziomu zarządu

Bardzo ważne jest, aby projekt kupiły wszystkie kluczowe osoby w firmie. Jeśli nie są oni „na pokładzie”, wszelkie wprowadzone zmiany wprowadzone przez interim managera prawdopodobnie znikną po jego odejściu. Z tego powodu wiele firm uważa przydzielenie takiego sponsora z poziomu zarządu za przydatne. Posiadanie kogoś w zarządzie, kto regularnie odnosi się do działań interim managera, jest dobrym sposobem na budowanie zaufania do projektu wśród kierownictwa wyższego szczebla. Bardziej prawdopodobne jest, że przyjmą oni zmiany wynikające z zadania w perspektywie długoterminowej.

Artykuł przygotowany przez Alium Partners, a Globalise Company.